• 1
  • 0

Usunięcie marihuany z grupy IV-N

Marihuana dotychczas w wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych widniała w grupie IV-N, czyli w grupie środków odurzających o najbardziej zaostrzonej kontroli stosowania. Jednak 27 stycznia 2022 r. Adam Niedzielski – Minister Zdrowia przy pomocy rozporządzenia o klasyfikacji marihuany (ziela konopi innych niż włókniste i żywicy konopi) usunął ją z wykazu grup IV-N środków odurzających. Rozporządzenie to weszło w życie i obowiązuje od 19.02.2022 r. Jednak nie oznacza to, że marihuana zniknęła całkowicie z wykazu środków odurzających. Została przeniesiona do grupy I-N, które zgodnie z przepisem art. 33 § 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii mogą być używane wyłącznie w celach medycznych, przemysłowych lub prowadzenia badań. Decyzja Komisji ONZ dnia 02.12.2020 r. usunęła marihuanę z listy najbardziej ryzykowanych narkotyków. Nie da się ukryć, że umieszczenie konopi w grupie z substancjami silnie uzależniającymi, takimi jak heroina czy tiofentanyl, od dawna nie miała sensu. Poprawka ta była konieczna i wymagana nie tylko na szczeblu ONZ, ale również w prawodawstwie krajowym. Dzięki temu stała się spójna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 r. w zakresie klasyfikacji marihuany.

Czym jest grupa I-N oraz IV-N?

Wykaz środków odurzających i substancji psychoaktywnych to lista substancji kontrolowanych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce bez posiadania odpowiedniego zezwolenia regulowanego ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Substancje dzielą się na grupy w zależności od stopnia ryzyka powstania uzależnienia w przypadku użycia ich w celach pozamedycznych oraz zakresu ich stosowania w celach medycznych. W związku ze zmianami, które zaszły w klasyfikacji konopi wyjaśnimy, czym jest grupa I-N oraz IV-N.

Grupa I-N

Środki odurzające grupy I-N to substancje o dużym potencjale uzależniającym, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych.  Grupa zawiera przetwory konopi i maku, liście koki, kokainę, ekgoninę, 16 roślin zdelegalizowanych w 2009 roku (z adnotacją Rośliny żywe lub susz, nasiona, wyciągi oraz ekstrakty), syntetyczne kannabinoidy. Reszta substancji to opioidy.

Grupa IV-N (podzbiór I-N objęty kontrolą zaostrzoną)

Wykaz środków odurzających i substancji psychotropowych – lista substancji kontrolowanych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce bez posiadania odpowiedniego zezwolenia regulowanego ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Środki te mogą być stosowane wyłącznie w celu prowadzenia badań oraz w lecznictwie zwierząt. Obecnie spośród substancji objętych kontrolą zarejestrowanych jest tylko kilka opioidów (morfina, buprenorfina, oksykodon, petydyna, dihydrokodeina, fentanyl, meta don, pentazocyna, difenoksylat, kodeina, ponadto w recepturze etylomorfina), metylofenidat (stymulant na ADHD), benzodiazepiny i kilka innych depresantów OUN.

Co to oznacza w praktyce? Status konopi w Polsce

Dobrze, kwestie prawne już znamy, jaki to ma wpływ na status konopi w Polsce? Wcześniej ziele konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi były w grupie IV-N w wykazie środków odurzających (zgodnie z treścią art.33 ust.2 uopn). To oznaczało, że środki te mogą być wykorzystywane jedynie w lecznictwie zwierząt oraz w celu prowadzenia badań, czyli nie miały zastosowania medycznego. Jednak było to sprzeczne z przepisem  art. 33a ww. ustawy, ponieważ mówił on, że ziele konopi może być zastosowane, jako surowiec farmaceutyczny i dopuszczony do obrotu na terenie naszego kraju. Stanowiło to wewnętrzną sprzeczność w przepisach.

Zmiany, które zostały wprowadzone przez Ministra Zdrowia w sprawie klasyfikacji marihuany najpewniej wzmocnią dalsze badania nad właściwościami konopi, również tej z wysokim stężeniem Delta-9-THC. Może to mieć też duży wpływ na działania pod kątem legalizacji.

Nowe przepisy będą sprzyjać także branży konopnej, która prężnie się rozwija. Dlaczego?

Do tej pory dozwolony poziom stężenia THC w konopiach włóknistych wynosił 0,2%. Zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 25.03.2022 r. między innymi dopuszcza poziom stężenia THC w konopiach włóknistych do 0,3%.

Jaki wpływ na olejki konopne Full Spectrum?

Olejki naszej produkcji Full Spectrum zawierają pełną gamę fito związków, takich jak THC, CBD, CBDA, CBG i CBN. W certyfikatach sprawdzajmy zawartość THC, która powinna być maksymalnie wysoka. Wcześniej nie mogła przekraczać 0,2%, teraz maksymalne stężenie będzie wynosić 0,3%. W ofertach różnych producentów jest bardzo duża rozbieżność. Niektóre firmy sprzedają olejki z zawartością THC w przedziale od 0,01% do 0,07%. To trochę mało, by taki olejek działał skutecznie.

Hemp Pharm przykłada wielką wagę do tego, aby nasze produkty spełniały wszelkie warunki dotyczące zawartości niezbędnych związków, czystości upraw i badań produktu finalnego.

Źródło:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *